Dynamická Panna a Expresivní Matka

V minulých článcích jsme si přiblížily, co je na naší cykličnosti tak zajímavé, proč stojí za to poznat svůj ženský cyklus a jak se v jeho průběhu měníme. Čtyři fáze naší proměny jako ženy už známe, dnes se detailně podíváme na dvě z nich – dynamickou Pannu a expresivní Matku.

PANNA

 1. Celková charakteristika

S koncem menstruace se po období zpomalení a hibernace začínáme probouzet. Jako kdybychom vstaly do krásného jarního rána, kdy je slunce na obloze, vzduch voní čerstvě se probouzejícími stromy a my se cítíme jako znovuzrozené.

Cítíme opět pevnou půdu pod nohama, opět si věříme, protože mraky ustoupily a my vidíme svůj život v jasnějším světle.

 1. Fyzická a mentální energie

Jestli potřebujeme udělat ve svém životě změnu, teď přišel čas ji začít uskutečňovat.

Je to jako kdyby nám někdo nalil čerstvou krev do žil. Naše energie začíná zase přirozeně stoupat a můžeme cítit nadšení z nového začátku. Náš pohár motivace je dočerpaný a co víc, máme sílu k akci. Ne nadarmo se téhle fázi říká dynamická.

Pokud jsme v předchozí fázi menstruace odpočívaly a nechaly si aspoň malý prostor pro sebe a svoje vnitřní procesy, tohle dynamické období přináší nové nápady. S novou energií je tu i aktivní energie uskutečňovat kroky, které vedou k realizaci našich projektů. Ať už jsou to projekty, které pokračují, ty, které se nám ukázaly jako zásadní v hloubavém období Baby, nebo projekty zcela nové.

Tahle fáze s sebou přináší hodně radosti z toho, že jsme schopné být produktivní. Daleko lépe nám jde něco naplánovat, přemýšlet logicky, udělat si strukturu nebo osnovu kroků, které potřebujeme udělat k cíli. A také jsme schopné tyto kroky skutečně provádět. Jsme aktivní a je nám v tom tak nějak dobře. Rády se na konci dne pochválíme za to, co jsme zvládly, a těšíme se na dny další, abychom v tom mohly pokračovat.

ženská cykličnost, Dynamická Panna a Expresivní Matka

 1. Aktivní /pasivní, společenská/do sebe, logika/intuice, sebevědomí/deprese

Dynamická fáze s sebou přináší i potřebu více se družit, chodit do společnosti, povídat si s kamarádkami, zajít na kafe a klábosit. Tenhle obraz společenské divy je spojen s tím, že se cítíme opět víc sebevědomě jak duševně, tak fyzicky.

Dokonce můžeme mít i touhu provokovat (muže), výstředněji se oblékat, ukázat na sebe víc, než je u nás jinak zvykem. Nevadí nám vyčnívat z davu, možná naopak. Užíváme si to potěšení, když si oblečeme nějaký extravagantní kousek oblečení nebo doplňků, nebo třeba vytáhneme červenou rtěnku.

 1. Sexualita, láska

Energie, radost a sebe-vědomí se samozřejmě projeví i v našem milostném světě. Jen si vzpomeňte, jaké jste byly, když jste dospívaly, ženy-dívky krásné, pružné, plné „mladistvého pelu“ a nevinnosti. Muži zbožňují tyhle radostné, na pohled nevinné dívky a my si tohle období můžeme náramně užívat. Naše sexualita je přirozená, veselá, nová. Není na škodu zkusit i něco nového, pokud si v posteli rády hrajeme.

 1. Na co si dát pozor

Když jsme plné energie a nadšení, může se nám stát, že občas zapomeneme jít spát v obvyklou dobu, zapomeneme na jídlo, nebo naopak svoje uspokojení z dobře odvedené práce ještě zapijeme několika sklenkami vína nebo zajdeme s kamarádkami na pár (ehm, pár…) koktejlů. Jenže ani v této fázi bychom neměly zapomínat na balancování a rovnováhu. Když budeme málo spát, nebudeme se dobře vyživovat dobrým jídlem a tělo budeme zatěžovat zbytečným množstvím alkoholu, stejně nás to dožene. Když ne hned, tak v dalších dnech nebo v dalších fázích cyklu.

Jsme hodně „v hlavě“, trochu nám schází intuice. Když něco nejde, jak by podle našich představ mělo jít, můžeme cítit frustraci.

Naše energie a drajv se také občas nemusí potkat s náladami nebo potřebami druhých. Můžeme na ně být zkrátka moc rychlé, úderné, aktivní. Můžeme být dokonce i méně empatické, než jindy, tak pozor na to, kam a jak míříme svými slovy i činy.

Naše sexualita, hravá a dravá, se může v téhle fázi snadno překlopit až do velké dravosti a dominance. Což třeba dominantním mužům nemusí přijít právě přitažlivé. Ne že bychom se měly nějak krotit, ale vyvážit to dívčí křehkostí určitě není na škodu.

S tím souvisí i další pohled, kdy v aktivní fázi, ve které si jdeme za svým, můžeme ostatním připadat spíš jako cílevědomí muži. Opravdoví muži si s takovou ženou často nevědí rady a chovají se k ní potom stejně jako k jinému muži. Jako k soupeři, sokovi.

ženská cykličnost, Dynamická Panna a Expresivní Matka

 1. Přijetí sebe v dané fázi – co mi v této fázi dělá dobře (a to podporovat) a co ne (tomu se vyhnout)

Pokud v této fázi cítíme únavu, nevidíme energii a radost, stačí se zeptat sama sebe a zjistit příčinu. Odpočívaly jsme v předchozí fázi menstruace? Stačilo nám to na obnovu sil? Pokud ne, až přijde příští období Baby, můžeme se na to zaměřit, cíleně si dopřát klid a relax.

Cítíme se obecně špatně v této fázi? Nemůže to být třeba tím, že podvědomě odmítáme svoji roli holčičky? Třeba už nechceme být naivní, protože jsme se tak někde spálily. Třeba se bráníme projevovat svoji radost a nadšení, protože se obáváme negativní reakce okolí. Nebo se nám zdá, že v našem věku je veselost a radost dětinská… V takovém okamžiku je dobré si na tyto pocity a strachy posvítit a začít s nimi pracovat. Odmítáním nebo popíráním archetypu Panny si v životě necháváme ujít spoustu krásných věcí.

Naopak, někdy v této fázi můžeme mentálně uvíznout. Cítíme se výkonné a mocné, tak organizované a cílevědomé. Když se tímto pocitem a nutkáním „něco dokázat“ necháme ovládnout, cítíme velkou orientaci na kariéru, soběstačnost, samostatnost. Nezávislá žena je obrázkem dnešní společnosti. Ten obrázek nás ale může i pěkně ochromit. Zabrání nám vidět naše další kvality, naši ženskost, vřelost, péči o sebe i druhé. Náš přirozený ženský aspekt mateřskosti se může najednou úplně vytratit… Soupeřit s muži jejich vlastními zbraněmi nemusí přinést to, co bychom si samy od mužů přály. Když totiž muž soupeří, ocitá se v pozici bojovníka, nikoliv partnera a rytíře, který nás ochraňuje a poskytuje nám podporu.

 1. Moje vlastní postřehy

Už v posledních dnech menstruace u sebe vnímám obnovování energie a její dočerpávání na původní hladinu. Lépe se dostávám do pohody, dělá mi dobře, že zase zvládám fungovat celý den. Těším se na to, co mě čeká, a jsem aktivní v tom, co mám v plánu udělat. Dobře se mi plánuje, skvěle se mi píšou to-do listy a ještě lépe se mi potom odškrtávají jednotlivé body, které jsem splnila. Logika skvěle pracuje a mám radost z kontaktu s lidmi. Můžu se dobře bavit, argumentovat, vidím strukturu problémů. Mám radost z toho, co dělám, to podporuje moje sebevědomí, které mi zase zpětně dává sílu a nadšení do pokračování rozjetých projektů, nebo k zahájení těch nových. Někdy mám prostě jen strašnou radost z toho, že jsem a že můžu dělat věci, které chci.

Vím taky ale, že nic nemám přehánět a že je pro mě lepší nevyšťavit se hned na startu, protože si chci energii udržet i do dalších dní. Neběžím 100 metrů, spíš maraton, takže nadšení si rozkládám i do dnů, kdy může energie trochu poklesnout. Fáze Panny se mi v tomhle ohledu strašně líbí, i když vím, že nebude trvat věčně. Na druhou stranu vím, že za měsíc přijde zase a já zase udělám hodně věcí.

Po fázi útlumu v Babě se znovu můžu milovat se svým partnerem a ze zkušenosti vím, že se probouzí ta dynamická sexualita. Chuť být fyzicky v kontaktu se hodně zvyšuje a milování mi přináší nevídané potěšení. Mám náladu blbnout a užívat si, snadněji zapomínám na starosti běžného života a nedělá mi problém ponořit se v té chvíli do přítomného okamžiku.

ženská cykličnost, Dynamická Panna a Expresivní Matka

MATKA

 1. Celková charakteristika

Dynamika Panny se pár dní před ovulací postupně mění. Není už tak ostrá a intenzivní, spíše přechází ze zurčícího divokého pramene ve větší řeku, jejíž síla se měří její hloubkou. Připadá nám, že teď jsme to my, my jako opravdové ženy. Tohle je to naše ženské jádro, teď se cítíme být samy sebou.

 1. Fyzická a mentální energie

Naše energie je pořád tady, už ne tak výbušná, zato stabilní a ukotvená. Stejně tak se cítíme ukotvené samy v sobě. Věříme si a věříme našim projektům, které můžeme rozvíjet. Teď je ta pravá doba na jejich opečovávání, zejména v aspektu pěstování vztahů s druhými. Nemusíme využívat jen své vlastní síly, fáze Matky je ideální k tomu, rozvíjet svoji síť kontaktů, scházet se, propojovat se.

Máme už mnohem více empatie, proto se nám daří povídat si s druhými, naslouchat jim, ale také jim sebevědomě a klidně představit svoje názory. Jsme schopné komunikovat v klidu, nechat ego stranou a trpělivě si počkat na výsledky, které se mohou dostavit až později. Cítíme, že všechno probíhá tak, jak to má být. Můžeme se nechat unášet proudem, nikoliv zcela nečinně, ale se záměrem, a nevadí nám to. Naopak, někdy pochopíme, že občas je potřeba nechat věci plynout.

Přirozeně máme potřebu mít dobré vztahy s ostatními, pečovat o ně, pečovat o rodinu, děti, partnera, ale nezapomínáme pečovat i o sebe. Cítíme, že si to zasloužíme. Ne z pocitu, že jsem něco dokázaly, ale že si to zasloužíme jen tak a že je to tak úplně v pořádku.

Naše mysl je stále bystrá, ale není to jen o hlavě. Cítíme propojení s tělem i duší, jako kdyby se něco samo propojilo. Proto můžeme cítit i větší spojení s přírodou a ostatními lidmi. Jsme schopné dát ostatním podporu, povzbudit je, pomoci jim, aniž by to ubralo nebo ublížilo nám samotným.

ženská cykličnost, Dynamická Panna a Expresivní Matka

 1. Aktivní /pasivní, společenská/do sebe, logika/intuice, sebevědomí/deprese

Fáze Matky je nadále společenská. Vzhledem k archetypu této postavy je snad dokonce žádoucí se pozastavit a uvědomit si svoji roli matky. Ideální doba na to, předat svým dětem nebo blízkým to, co cítíme jako důležité. Pokud děti nemáme, můžeme domluvit třeba rodinné setkání a udržovat tak živé kontakty v rámci širší rodiny.

Vzhledem k zaměření naší péče navenek i vzhledem k naší větší otevřenosti, se u této fáze používá označení expresivní.

Můžeme se taky zamyslet nad tím, jak se spojit s ženami z naší rodové linie. Není zrovna obvyklé o tomhle mluvit, ale když nám v životě chybí ženský vzor, je možné podívat se i do naší minulosti. Ať už analyticky pomocí rodokmenu, nebo i intuitivně za pomocí našich ženských sil a schopností.

Tak jako se uvnitř našeho těla chystají procesy pro přípravu nového života, i my můžeme cítit potřebu něco vytvořit. Nemusí to být nic uměleckého, svoji potřebu můžeme uplatnit klidně v pečení, dekorování bytu, v péči o květiny či cokoliv hezkého.

 1. Sexualita, láska

I v milostném životě se může projevit naše stránka Matky, a nemyslím tím Oidipovský komplex. Spíš to, že nám dělá radost starat se o partnera, poskytnout mu potěšení. Splnit mu jeho sexuální fantazii a mít z toho radost. Pro nás pak milování v téhle fázi může znamenat silný pocit propojení se s partnerem. Nejen na fyzické, ale i na energetické úrovni. Jako pocit celistvosti, kdy nejsou dva, ale jen jeden celek propojený na všech úrovních.

Naše ženskost nám přináší uvědomění hluboké lásky k partnerovi, spojený s vděčností, že máme v životě někoho, s kým se takto můžeme cítit.

 1. Na co si dát pozor

Naše péče o ostatní ve větší míře se jim občas může zdát spíš obtěžující. Což by byla škoda, protože nechceme, aby si lidé na naši péči zvykli a přestali ji oceňovat. Přebytek naší starostlivosti v tom případě můžeme využít spíš v péči o sebe samé. Protože my si ji zasloužíme a taky si ji dovedeme náležitě ocenit 🙂

ženská cykličnost, Dynamická Panna a Expresivní Matka

 1. Přijetí sebe v dané fázi – co mi v této fázi dělá dobře (a to podporovat) a co ne (tomu se vyhnout)

Když nesouzníme s fází Matky, můžeme mít problém s přijetím sebe samé v této roli. Můžeme se jí v životě vyhýbat, což může ovlivnit naše vztahy s partnerem i s ostatními. Možná jsme měly málo ženských vzorů a neumíme ocenit kvality Matky. Někdy je to opravdu těžké, protože kvality Matky neumí pořádně docenit ani naše společnost. Obraz ženy v domácnosti nám ve školách opravdu neservírují jako to nejvíc, čeho žena může dosáhnout.

Na druhou stranu, ženy, které uvízly ve fázi Matky, přijímají roli starostlivé pečovatelky a jsou svým okolím až zneužívány. Když zůstáváme pasivní a naší jedinou rolí a smyslem života se zdá péče o druhé, schází nám pocit smyslu vlastní existence. Často se to projevuje v období, kdy děti odchází z domova a žena má i tak stále pocit, že je musí kontrolovat a mít vliv na jejich životy.

 1. Moje vlastní postřehy

Čím déle se učím vnímat a pozorovat svůj cyklus, tím více cítím i tělesné projevy. Okolo ovulace cítím v podbřišku mírný tlak a podle toho, na jaké straně je, cítím který vaječník je aktivní.

Ve fázi Matky se cítím dobře. I když občas přijdou okamžiky sebelítosti nebo rozladění, rychle se dokážu vrátit do pocitu, že všechno je a bude v pořádku. V tomto období se můžu víc zaměřit na to, jak přijmout svoje tělo, jak se mít ráda taková, jaká opravdu jsem. Pociťuju taky záblesky absolutního štěstí, jenom z důvodu, který se zdá úplně obyčejný – za to, že jsem, že můžu něco dělat, že mám v životě lidi, o které se můžu opřít, že jsem zdravá.

Uvědomila jsem si, že dříve jsem měla občas strach projevit svoji péči o druhého. Měla jsem u toho pocit podřízenosti. Nebo naopak když jsem něco pro druhého udělala, dělala jsem to s pocitem, že vždy musí nastat reciprocita, že mi to musí srovnatelně oplatit.

Teď dělám věci proto, že chci a nečekám od nich žádné konkrétní výsledky. Buď to dělám proto, že to dělám ráda, nebo to nedělám vůbec. Říci „ne“ tomu, co bych dělala jen proto, že „bych měla“ je i teď pro mě někdy těžké, ale už vím, že všechno se zvládnout prostě nedá. A naopak, někdy něco udělám jen proto, že můj blízký pomoc potřebuje, a nečekám od toho absolutně nic. Právě proto máme síť svých blízkých, abychom si i my naopak mohly dovolil spadnout, když je to potřeba, a nechat se zachytit.

ženská cykličnost, Dynamická Panna a Expresivní Matka

Dalo by se pokračovat dál a dál

Ale není cílem obsáhnout v tomto článku zcela vyčerpávající popis. A taky si dovolím připomenout, že každý cyklus může probíhat trošku jinak. Ne vždycky se musí projevit všechny aspekty dané fáze, někdy víc řešíme tělo, někdy hlavu, jindy na to pozorování zkrátka není čas.

Je to ale o nás samotných. Když si dovolíme dát si pár minut denně, ono se to časem zúročí, ani nevíte jak. Když píšu tyhle články, vkládám do nich svoje postřehy, které sbírám už několik let. A přijde mi úžasné, že ty informace najednou můžu využívat pro svůj prospěch.

V příštím článku se podobně detailně podíváme na Kouzelnici a Babu.

Krásný den,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.