Panna, Matka, Kouzelnice a Baba aneb 4 podoby ženy

minulém článku jsme si pověděly, proč je užitečné poznat svůj ženský cyklus. V dnešním článku si představíme jeho čtyři fáze z biologického pohledu a také cyklus jako postupnou proměnu čtyř archetypů žen, které se v nás každý měsíc projevují. Nejdřív vám chci ale říct, proč mi tohle všechno přijde tak ohromně fascinující.

Hledání a zkušenost

Když jsem se o svůj cyklus nezajímala, bylo mi tak nějak jedno, jakými fázemi během měsíce procházím, řešila jsem jiné problémy. Však starostí máme pořád dost, ne? To, co mi otevřelo oči, byly postupné náznaky. Třeba když jsem byla na dovolené ve skupine deseti žen a jedna z nich mi řekla něco ve smyslu: Víš, měla bys vysadit hormonální antikoncepci, prospěje ti to. To mě zarazilo, ale od té doby už mi to vrtalo hlavou. Po příjezdu domů jsem tuhle antikoncepci opravdu vysadila a začala se zajímat, jaký to bude mít na mě vliv. Současně jsem se setkávala i s ženami, které už o cyklu (bez hormonální antikoncepce) mluvily, psaly články, povídaly o svých náladách i o tom, jak se v nich cyklus odráží.

Postupně jsem si začala hledat informace, číst knížky a články. Hrozně mě to zaujalo, protože to, co jsem četla, mi zapadalo do toho, jak jsem se občas cítila. Dílečky se v hlavě začaly spojovat. Začala jsem víc objevovat i samu sebe. Jaká já vlastně jsem? Jsou chvíle, kdy jsem optimistická, nadšená a dravá, ale taky občas chvíle, kdy jsem strašně utahaná, úzkostná až depresivní. Přestože jsem věděla, že faktorů, které na tohle mají vliv, je víc, hledala jsem současně i spojení těch stavů se svým cyklem.

Nevím, jak to máte vy, ale občas se cítím jak mimozemšťan, a zjištění, že se podobně cítí i ostatní ženy, mi přinášelo strašně velkou úlevu. Nejsem v tom sama! Můžu sdílet pocity s ostatními ženami, bez strachu, že by mě odsoudily, s pocitem, že mezi námi panuje vzájemné pochopení. Ženský cyklus máme přece společný. Když spolu sdílíme to, co máme společné, můžeme se vzájemně inspirovat, podpořit se, uklidnit se, povzbudit se.

Současně jsem se učila dávat průchod těm svým stránkám, které mi dřív připadaly divné, nějak nepatřičné. Objevení toho, že tak to prostě může být a že je naprosto legitimní cítit se ve své ženské roli silná a pevná, mi dodávalo větší vnitřní sílu. Objevení toho, že si každou svoji roli, svoji “vnitřní ženu”, můžu užít, namísto ji schovávat, mě naplňovalo radostí a nadšením.

Ach, moje ženy

Trošku vám teď prozradím, ke kterým archetypům žen se dostanu za chvíli, ale musím s vámi sdílet právě to nadšení z uvědomění, že jsme různorodé a že každý den můžeme využívat svoje silné stránky. Fáze cyklu se popisují jako archetypy těchto žen: Panna, Matka, Kouzelnice a Baba. Názvosloví se občas může mírně lišit, ale podstata je stejná.

A co mě osobně fascinuje v jednotlivých fázích – na jednotlivých ženách?

Panna – mladá, energická, má nové nápady, je to nová probuzená energie, komunikativnost

Matka – sebedůvěra a spokojenost sama se sebou, péče o sebe i ostatní, žena v plné plodnosti, ať už fyzické či mentální

Kouzelnice – temná, tajemná, erotická, velmi silná v kouzlech a cítění, pravá čarodějka

Baba – jasné vize, cítění energií, cítění pod povrchem věcí, přímé napojení na intuici, velká hloubka, klid a ukotvení

Každá z nich je jiná, žádná z nich není ani lepší ani horší. Každou v sobě můžeme procítit až do morku kostí a cítit její sílu.

Fáze cyklu z biologického pohledu

Ještě než se ale dostanu k těmto čtyřem ženám podrobněji, pojďme si stručně zopakovat, co se s naším ženským tělem děje v průběhu cyklu z pohledu našeho těla.

 1. Fáze předovulační, folikulární

I když je zvyklostí vnímat první den cyklu jako první den menstruace (zřejmě proto, že tento den můžeme nejsnáze poznat), celý proces vlastně začíná v předovulačním období. Ve vaječníku začínají zrát folikuly, skupiny buněk obsahující nezralá vajíčka. Folikuly vyrábějí hormon estrogen, který stimuluje prsa a děložní stěnu. V tom nejrozvinutějším folikulu se připravuje vajíčko určené k oplodnění.

 1. Fáze ovulace

Folikul praskne a uvolní zralé vajíčko, dochází k ovulaci. Pokud u sebe ovulaci dovedeme vnímat, můžeme zaregistrovat pár hodin trvající ovulační bolesti. Mění se napětí v prsou, bazální tělesná teplota či hustota cervikálního hlenu.

 1. Fáze premenstruační, luteální

Z prasklého folikulu se po ovulaci stane tzv. žluté tělísko, které produkuje progesteron. Tento hormon připravuje děložní sliznici k otěhotnění. Pokud nedojde k oplodnění a otěhotnění, žluté tělísko zaniká, hladina progesteronu klesá. Aktivují se procesy směřující k rozpadu teď už nepotřebné děložní výstelky a k nastartování menstruačního krvácení.

 1. Menstruace

Během menstruace se naše děloha zbavuje výstelky, která byla původně připravená pro oplodněné vajíčko. Na začátku menstruace míváme bolestivé křeče v podbřišku, neobvyklé nejsou ani komplikace jako je např. nevolnost, teplota, bolesti zad, celková únava a malátnost.

Jak dlouho každá fáze trvá?

Průměrná doba trvání cyklu se uvádí jako 28 dní, ovšem znáte čísla a statistiky, je to jen a pouze vypočtený průměr. Cyklus může být i kratší i delší a nemusí to být nic neobvyklého.

Doba trvání menstruace je několik dní, u ovulace dobu počítáme spíše v řádu hodin. Není to dogma, u každé ženy může být navíc doba trvání každé fáze malinko jiná a v průběhu času se může měnit. Také záleží na dalších okolnostech, které mají vliv na dobu trvání celého cyklu a potažmo i jeho fází (stresové situace, fyzické vyčerpání, nemoc apod.).

Každá jsme malinko jiná, naše tělo nefunguje jako podle šablony. Chválabohu. Důležité je, že jednotlivé fáze se pravidelně střídají a plynule na sebe navazují.

Při popisu fází cyklu jiným pohledem, než tím biologickým, se však používá jednoduché rozdělení cyklu-kruhu na čtyři stejné části. Není to teď důležité, ale určitě se s tím takto setkáte.

Fáze cyklu jako archetypy žen

Pro ženský cyklus se používá více metafor, díky kterým si na první pohled můžeme lépe představit, jak to v našem ženském těle probíhá během jednotlivých fází cyklu. Jedna z nich třeba připodobňuje cyklus k ročním obdobím roku –  jaro, léto, podzim a zima. Také se často setkáme s připodobněním fází cyklu k fázím Měsíce, tedy Nov, dorůstající fáze, Úplněk a ubývající Měsíc.

Čtyři archetypy žen

Mně se strašně moc líbí pojmenování fází cyklu podle čtyř archetypů žen. Když si je představuju, vidím konkrétní ženy, krásné a silné a své, ženy někde v přecházejících rodových liniích, třebaže je ani nemůžu osobně znát.

Panna, Matka, Kouzelnice a Baba.

A pozor, Baba zde vůbec není hanlivé označení.

Každá z těchto žen má jinou energii, jiné vyzařování, jinou úroveň mentálních a fyzických schopností, jinou hladinu intuice. Když to tak vezmeme, jsme vlastně během měsíce čtyři ženy v jednom těle. Čtyři ženy plynule se měnící v průběhu měsíce jedna v druhou. To je i důvod, proč jsem minule psala, že se občas nevyznáme samy v sobě, natož když se v nás mají vyznat muži 🙂 Už rozumět jedné ženě je pro ně problém, natož když jsou vlastně 4 v 1 (muži by možná řekli, že je nás v jedné osobě i daleko víc 😉 ).

Ráda používám tady na blogu jen svoje fotky, tak mi snad odpustíte, že pro názornost ke každému archetypu použiju svoji fotku v určitém outfitu. Zkuste si představit svůj vlastní obrázek ženy, který vás podle popisu napadne na první dobrou. Nebo si představte přímo sama sebe, jak vy vypadáte, jak vy se cítíte.

Panna

 • Panna je žena-dívka, která má radost ze života, je nabitá energií, prožívá život dynamicky a má spoustu nových nápadů. Je silná jak po mentální, tak fyzické stránce. Její sexualita je hravá a koketní. Je mladá, mrštná, komunikativní.

ženská cykličnost, 4 podoby ženy

 • Panna je také popisována podobně jako jarní období. Jaro je období po skončení zimního spánku a neaktivity. Rostlinky se začínají probouzet, klíčky objevují cestu ven ze semínek, země se probouzí a obnovuje po spánku, po období chladu a klidu. Sluneční paprsky jsou častější a začínají hřát, tráva se zelená, svět ožívá.
 • Podobně i tělo ženy nabírá fyzické síly, tělesná energie se dobíjí rychleji, do žil se vrací čerstvost a nadšení k životu. Rozumová složka je připravena řešit problémy, plánovat, dělat rozhodnutí a vidět věci logicky. Naše srdce se otevírá kontaktu s lidmi, jsme rády ve společnosti, nebo nám to aspoň nevadí. Cítíme se ukotvenější a sebevědomější, máme pocit, že to, co chceme, můžeme bezpochyby také dosáhnout.

Matka

 • Matka je žena v období síly a energie, která není tak dynamická, jako v období Panny, ale spíše je to energie, která sálá, vyzařuje. Je to žena inteligentní, silná a moudrá. Je si vědoma sama sebe a důvěřuje si. Současně se už nestará jen o sebe, má velmi silný pud starat se o druhé, lásku dávat i přijímat. Její sexualita je hluboká, vnímá spojení s partnerem, často se při milování mohou dostat do nepoznaných sfér svého vědomí.

ženská cykličnost, 4 podoby ženy

 • Matka je spojována s obdobím léta. Příroda je v plném květu a síle, slunce svítí celý den a dodává celému letnímu světu hodně energie. Co bylo na jaře zaseto, má nyní k dispozici mocné zdroje a síly růst a rozvinout se.
 • Máme náladu si hrát, radovat se, prožívat okamžiky extatického štěstí a pocit, že teď jsme to my, ženy! Cítíme potřebu uplatňovat naši přirozenou schopnost a pečovat o sebe i ostatní. Cítíme se naplněné a hodně žensky. Máme chuť chodit do společnosti, na kurzy a workshopy, poznávat nové lidi. Cvičit, tancovat, užívat si. Jsme empatické a komunikativní, trpělivé i vlídné.

Kouzelnice

 • Kouzelnice je dynamická žena, avšak aktivita je více zaměřena dovnitř, ne ven. Tahle žena s sebou nese drama. Její sexualita je erotická, troufalá až agresivní, ale také smyslná. Energií mentální i fyzickou už začíná šetřit, je to ale právě v okamžiku, kdy ve spojení se svým vnitřním světem velmi silně cítí potřebu tvořit. Pokud není tato potřeba vyslyšena, může se projevovat frustrací ve formě rozladění a náladovosti a místo tvoření nést silu ničivou. Pokud ale tahle čarodějka ví, co potřebuje, a energii směřuje k tvoření, je tato temná, mohutná síla využita v její prospěch.

ženská cykličnost, 4 podoby ženy

 • Kouzelnice je jako produktivní podzim. Slunce je stále na obloze, ale jeho paprsky už nejsou tak prudké. Osvětluje krásně zbarvené listí a pozoruje přírodu, která se pomalu ale jistě chystá k odpočinku a spánku.
 • Fyzické energie je zatím dostatek, i když podvědomě už cítíme, že ke konci období bude pomalu ustupovat. Máme potřebu se připravit na dny odpočinku, proto energii často směřujeme k úklidu svého prostředí, dodělání projektů a rozdělaných věcí. Do společnosti se nám už moc nechce, víc by nám to vzalo než dalo. Potřebu energie doháníme touhou po cukru a sacharidech.
 • Užíváme si plody toho, co jsme vybudovaly, a máme radost, že to běží. Vedení přejímá citová a emoční složka, mozek nemá náladu řešit věci logické a už vůbec se mu nechce rozhodovat. Nechce se nám začínat nové věci, nemá to tu pravou šťávu. Někdy máme pocit, že je všechno špatně a rozbrečí nás sebemenší narážky nebo problémy.

Baba

 • Žena-Baba cítí velký fyzický útlum, skoro až pocit hibernace. Její intuice a vnímání vnitřního světa je však na vrcholu a velmi přesné. Přestože je Baba pohroužená do sebe, nenese to s sebou negativní konotace. Naopak, ženě přichází vhledy a velmi jasné vize. Vnější hranice se stírají a žena velmi intenzivně cítí pocit spojení se vším, pocit celistvosti a spojení s tělem a s přírodou. Sexualita nabírá podobu silného spojení s láskou a partnerem, ve fázi Baby může žena zažít úplně jinou podobu milování.

ženská cykličnost, 4 podoby ženy

 • Tahle fáze je jako zima. Krajina se stahuje do sebe a dovnitř. Holé větve stromů ohýbá studený vítr, svět kolem je šedivý nebo pod sněhem. Rostliny odhodily vše nepotřebné, ponechaly si jen kořeny schované v zemi a nevyvíjí žádnou aktivitu. Odpočívají a načerpávají síly na další období.
 • Fyzická energie je na nejnižším bodě. Pomyšlení na to jít ven na kafe nebo na večírek se nám moc nelíbí. Nejradši bychom byly v posteli nebo aspoň někde zalezlé na svém místečku, četly knížku, dívaly se na seriál a vypnuly hlavu. Emoce lítají nahoru a dolů a pohotovostní krabička kapesníků musí být při ruce.
 • Intuice a vnímání sebe sama je na vrcholu. Všechno cítíme velmi intenzivně. Když si to dovolíme, pozoruhodně rychle jsme schopné říct, co je v našem životě podstatné a co je jen balast a zbytečné hry. Energie je potřeba na zachování základních životních funkcí, jsme schopny rozeznat podstatu a všechno nadbytečné a nepotřebné odhodit.

Ženy a fáze

Když jsme si fáze cyklu popsaly jako čtyři různé ženy, dovedly byste teď každou ženu přiřadit k jedné fázi cyklu?

Jestli si chcete tipnout samy, nerolujte hned dolů pod obrázek 😉

ženská cykličnost, 4 podoby ženy, Panna, Matka, Kouzelnice, Baba

Určitě jste uhádly:

Panna = fáze předovulační

Matka = fáze ovulační

Kouzelnice = fáze premenstruační

Baba = fáze menstruační

Každý archetyp ženy si detailně ukážeme v dalších článcích. Jaké jsou naše silné stránky v každé fázi a na které si raději dávat pozor. Na jaké činnosti bychom se měly zaměřit a které spíš v dané fázi vynechat. A spoutu dalších zajímavých věcí.

Na závěr mi řekněte – našly jste se v některé z fází, v některé z žen? Cítíte a vnímáte to, co jsme si tu popsaly? Nebo to máte ještě trochu jinak? Hrozně mě zajímá, jak to máte vy, tak se nestyďte sdílet.

Mějte se krásně,

Comments

  • Květuše Vašířová
   November 17, 2018 / 7:54 pm

   Děkuju, Viki 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.