Síla ženského doteku

Dotek. Něco tak na první pohled obyčejného a přesto hluboce intimního. Dokáže měnit vnímání, hladiny hormonů v těle nebo napětí svalů i celkovou náladu. Přestože jeho sílu mnohdy podceňujeme, dotek je jedna z největších potřeb člověka, díky doteku se cítíme v bezpečí, v klidu a milovaní. Navíc dotekem si upevňujeme vztah k člověku, kterého se dotýkáme. A můžeme to být i my sami.

Dávat, nebo přijímat?

I když se někoho dotýkám já, můj dotek spojuje vnímání mého vlastního těla s mojí duší. I když já dávám, zároveň se dotýkám a tím přijímám. A vlastně, nemusím se ani dotýkat někoho jiného, stačí se dotknout sebe. Zní to zvláštně, co?

Proč bych se měla sama sebe dotýkat? Co třeba proto, že moje vlastní tělo je můj nejbližší přítel, kterého miluju a se kterým budu nadosmrti, moje nejbližší osoba, která se mnou zůstane, i když se ode mě odvrátí všichni na celém světě. To se tedy věřím nestane, ale víte, jak to myslím 🙂

Síla ženského doteku - dvě ruce hladí kytici s tulipány a pivoňkou

Vědomý dotek

Zkusili jste se někdy dotýkat sami sebe a do doteku vložit vědomou pozornost? Vnímat, jaký je povrch mé kůže, jestli je suchá, mastná, jemná či drsná, jak je pružná. Jaký je povrch mé kůže, jak cítím dotyk na různých místech i tak normálních jako je třeba rameno, klíční kost, předloktí, břicho, boky, zadní stehna, podkolenní jamky, kotník, achilovka. Co to se mnou dělá, když se těchto míst dotýkám? Cítím se v klidu, nebo se stydím sama před sebou? Je to nezvyk? Nebo konečně vnímám, jak cítím sama sebe, svoje tělo, které jediné mám až do konce života.

Práce s jemnou energií

Spojení se dotekem s tělem nám dává možnost poznávat naše tělo i z jiných stránek. Vnímat kde je napětí, kde ne, kde to cítím nepříjemně, kde je to naopak překvapivě příjemný když bych to nečekala. Vnímat, proč v některých místech cítím napětí, protože svaly jsou tu sevřené. Kde cítím uvolnění a klid, nebo naopak kde jsou místa, kde se sama sebe dotýkat nechci. Nebo se snad stydím?

Je to tak, někdy tyhle nepříjemné pocity raději přeskočíme, ale většinou nás přesně tyhle pocity směrují tam, kde potřebujeme pomoc největší. Hmat a vědomý dotek dokáží mnohdy najít bloky efektivněji, než naše vlastní hlava. Ale současně je taky dokážou rozpouštět. Stačí se jen trošku naladit a všechno ostatní přijde samo. Netřeba se přesně učit co a jak, naše intuice nás dokáže navigovat lépe, než nejlepší kompas světa.

Síla ženského doteku - dvě ruce které se dotýkají, pohled shora s kyticí, svíčkou a soškou buddhy

Dotek a přijetí svého vlastního těla

Přesně si pamatuju ten okamžik, kdy jsem si řekla, že do konce života mám jen dvě možnosti. Buď svoje vlastní tělo pořád trápit svojí představou o tom, že má vypadat jak z časopisu, nebo ho začít mít ráda přesně v tom tvaru, v jakém je právě teď. A právě doteky mi v tom pomáhaly nejvíce.

Možná vám přijde nenormální hladit svoje tělo a říkat mu, jak ho máte rádi. Ale nemělo by to být naopak normální? Pohladit svoje bříško a říct mu, že je v pořádku, že je teď trochu nafouklý, že ho mám ráda i tak. Nebo pohladit svoje stehno, i když mám na něm celulitidu, no, to je toho, hlavní je, že mě moje nožky nesou, kam potřebuju, můžu chodit, běhat, tancovat.

Když jsem se takto dotýkala svého těla, začalo se mi měnit celé vnímání sebe sama. Laskavost a láska v doteku ruky aktivovaly lásku a zklidnění v celém mém těle. Moje srdce začalo milovat moje tělo a to se spojilo s mojí duší a vneslo do ní klid ohledně toho, jak vypadám a jak se cítím ve svém těle.

Intuitivní dotek

Vždycky jsem měla ráda masáže, i když v poslední době si už hodně vybírám, kam půjdu, nebo nechodím vůbec. Už se mi tolikrát stalo, že jsem se při masáži moc neuvolnila, protože jsem cítila, že ten masírující to dělá jen mechanicky, naučeně, necítila jsem tam nijaký, natož dobrý záměr. Taková masáž nejen že nepomůže, někdy naopak může způsobit ještě větší sevření.

Takže když cítím, že potřebuju uvolnit napětí v těle či hlavě, intuitivně si třeba začnu pomačkávat jednou rukou dlaně a prsty druhé ruky, oběma rukama si promačkám hlavu a vlasy, udělám pár kroužků po čele, spáncích a tváři, nebo si třeba promasíruju chodidla. A nemusím ani tlačit, klidně střídám intenzitu, někde mačkám více, někde naopak je zlehounka přejíždím konečky prstů. Tak, jak je mi to zrovna kde příjemné.

V masírovaných místech se energie začne uvolňovat a proudit, já si vědomě vzpomenu, že chci i dýchat klidněji a nakonec se začnu usmívat.

Síla ženského doteku - dvě ruce držící kámen růženín, v pozadí váza

Léčivý ženský dotek

Největší překvapení pro mě ale bylo, když jsem začala hladit po zádech, mazlit po tváři či pomačkávat na pažích a rukách svého partnera. Úplně vždycky zkoprní silou pocitů a říká, že na těch místech cítí usazené emoce.

Dotekem se emoce můžou začít uvolňovat a já samozřejmě nechci, aby se usazené emoce uvolnily tak, že si je na sebe přeberu já. Když tohle ale dělám s láskou, protože tak partnerovi projevuji lásku a náklonnost, cítím, že mi to neškodí a vzájemné doteky jsou naopak léčivé a uvolňující pro oba dva. 

Každá žena je vlastně léčitelka a ženský dotek léčí. Už od miminka všichni po doteku toužíme, vyvolává v nás pocity bezpečí, jistoty a lásky. Není se třeba bát, jestli to děláme dobře, nebo ne, já se vždy řídím podle svých pocitů. Zkrátka dělám to, co je mi příjemné a dělám to tak, jak mě to zrovna napadá. Zajímavé je, že partner se mě pak zaraženě zeptá, jak to, že jsem věděla, že mám udělat přesně tohle, protože přesně to ho zrovna napadlo nebo přesně to je zrovna hodně příjemné a uvolňující. Já jen vím, že to, co dělám, dělám ráda a že i mně ten dotek prospívá.

Ať už se rozhodnete objevovat dotekem tělo svoje nebo tělo toho, na kom vám záleží, užijte si to v klidu, s vědomím, prožitkem a láskou. Mějte se krásně ♡

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.