Úvod do ženské cykličnosti

Když se řekne menstruační cyklus, lidi okolo se většinou zatváří, jako kdyby slyšeli sprostou nadávku, nebo hůř, jako kdyby neslyšeli vůbec. Většinou se o cyklu moc nemluví a když už, tak s pocitem studu, tiše a rychle, abychom to měli za sebou.

Není divu, že v našem současném světě, který stojí na mužském principu vedení a chování, vnímáme my ženy většinou menstruaci jako něco, co se musí každý měsíc přetrpět. Snažíme se chovat jako normálně, i když jsme náladové, unavené nebo máme bolesti od křečí v břiše. Snažíme se všechno dělat jako obvykle, protože se od nás očekává, že se překonáme. Vždyť to není nic tak hrozného, ne?

Otázka by ale spíš měla znít, zda si svůj cyklus včetně menstruace uvědomujeme a vědomě jej prožíváme. Menstruace je tu možná právě proto, aby nám každý měsíc připomněla, že jsme ženy, když na to my samy tak zapomínáme. Nepřijetí menstruace a pravidelného cyklu změny nálad i emocí se vlastně rovná nepřijetí sebe samé jako ženy.

Výkonnostní vnímání světa a ženská cykličnost

Už jsem na to narazila, ale ještě jednou to zopakuju. Náš svět v dnešní podobě je velmi silně veden mužskými principy. Produktivita, efektivita, výkon, výsledek. Podobně jako muži mají být i ženy každý den stejně výkonné, stejně radostné, navíc milé, krásné a hlavně v pohodě.

Žena je ovšem bytost přirozeně cyklická, proměnlivá. Pravidelně se u ní střídají proměny emoční, fyzické i mentální. Možná i proto si muži pořád stěžují, že se v ženách nevyznají. A možná i my ženy se samy v sobě nevyznáme, pokud si nejsme své cykličnosti vědomy.

Menstruace sice trvá jen pár dní, ty jsou ale součástí celého cyklu, trvajícího zhruba čtyři týdny. Když se zkusíme na naše ženské prožívání podívat optikou, kdy se naše nálady, emoce i situace dějí jako cyklus, jako nekonečný kruh nebo vyvíjející se spirála, najdeme v nich opakující se vzorce. Přijetí existence těchto vzorců, to, že poznáme, že takto to přirozeně probíhá, nám může pomoci smířit se nejen s projevy našich nálad.

Navíc menstruace je pouze jedna část cyklu. Není to izolovaný proces, který probíhá jednou měsíčně, je to  jedna z fází měsíční ženské proměny. Smyslem samotného cyklu je však vytvořit podmínky pro vznik nového života – což je u ženy období ovulace. Projevy ovulace pro nás nejsou tak nápadné a obvykle nejsme zvyklé ji u sebe pozorovat, na rozdíl od menstruace. Snad i proto se většinou o celém cyklu mluví jako o menstruačním, i když z mého pohledu je podstatou cyklu právě ovulace a přesnější by bylo mluvit o něm jako o ovulačním cyklu.

Zde stojí za to zmínit, že ovulace v těle neprobíhá, když bereme hormonální antikoncepci. Základem hormonální antikoncepce je v podstatě simulování hormonálního stavu podobného těhotenství, kdy nedochází k ovulaci.

úvod do ženské cykličnosti

Proč se vlastně zajímat o svůj cyklus

Když poznáme, co v nás probíhá v rovině těla i duše, a čím během cyklu procházíme, spousta věcí se vyjasní. Nemusíme se tak trápit tím, že jsme najednou smutné nebo náladové, protože víme, co může být příčinou těchto pocitů.

Když si ověříme, že takové emoce k nám během cyklu přichází, můžeme být klidnější. Prostě už máme tu zkušenost, že za pár dní to bude pryč a přijde nová energie, nové nápady, radost a drajv. Místo utápění se ve stresu nebo špatných myšlenkách tímto obdobím můžeme projít s mnohem menší ztrátou energie, klidu a víry v sebe.

Samozřejmě, naše proměnlivost v rámci cykličnosti není odpovědí na všechno, co se nám děje, protože jsme bytosti komplexní. Je tu spánek, jídlo, pohyb, naše hladina odolnosti vůči stresu a spousta dalších faktorů. Vliv cyklu se ale často nezmiňuje, přitom jeho pochopení nám může přinést hodně odpovědí.

Ehm, to jako vážně?

Kdysi bych tomu nevěřila. Nikdo mi nepovídal o tom, že ženský cyklus i samotná menstruace může mít nějaké výhody. Byla to prostě jen věc, která potvrzovala, že můžu mít děti, nic víc, nic míň. Menstruace se navíc většinou projevovala jen negativními dopady. Týden před ní jsem vždycky měla strašnou chuť na sladké a plýtvala jsem spoustu svojí energie tím, že jsem se tomu bránila. Nechtěla jsem přece přibrat, když jsem věděla, že během svých dní se stejně cítím jak nafouklá slonice v porcelánu. A ty bolesti! Křeče do břicha, které mě pravidelně provázely i dva dny. Což jsem samozřejmě řešila tak, že jsem si brala růžový pilulky hned po dvou. Když k tomu připočtu ta léta braní hormonální antikoncepce, farmaceutický průmysl jásal.

Když jsem před pár lety narazila na články, kde se psalo o tom, že menstruace a celý cyklus je pro ženu dar, pomyslela jsem si něco o “ezo věcech” a přehánění. Po jejich přečtení jsem ale byla trochu nahlodaná, protože všechno to nějak dávalo smysl. No a když jsem potom v průběhu dalších měsíců vysadila hormonální antikoncepci, začala jsem na sobě více pozorovat příznaky a projevy svého cyklu. Během pár měsíců jsem skutečně vnímala opakující se proměny mého těla, mých emocí, nálad, ale i hladiny energie nebo hloubky intuice a mentální úrovně. Změny se děly opakovaně, všechno to do sebe zapadalo.

Začala jsem věřit tomu, že ženský cyklus není utrpení, ale že to naopak může být ohromný balík prospěšných procesů a cenných poznatků o mně samotné.

Jak se dá poznání cyklu využít

Teď už mám vypozorováno, v které dny mám zesílenou logiku a hravě si poradím s tabulkami, logickými úkoly a briskně se rozhoduju. Vím, kdy zhruba budu cítit potřebu uklidit si svůj prostor a kdy se připravit na pár dní neaktivity. Tam se potom snažím neplánovat činnosti, které po mě vyžadují hodně energie. Naopak jsou potom dny, kdy zvládnu udělat a zařídit třikrát tolik věcí než obvykle. A taky tuším, kdy si mám určitě naplánovat společné večery s partnerem, protože budu hodně toužit po postelových hrách.

Úvod do ženské cykličnosti

Přijmout se i v nepopulární části cyklu

Jednou z velkých výhod, které u sebe vnímám, je i to, že se už netrestám. Netrestám se za to, že mám několik dní plačtivou náladu, nechce se mi chodit do společnosti a nemám sílu nic tvořit rukama nebo hlavou. Nejsem už tak zkroušená z toho, že nemám žádnou energii ani na procházku, natož na cvičení. Vím, že to samo za pár dní přejde a energie a dobrá nálada se mi zase vrátí.

Když jsem si tohle všechno uvědomila, bylo to pro mě naprosto osvobozující.

Ženský cyklus tak pomáhá s vlastním sebepoznáním a sebepřijetím. Dokonce si myslím, že má posilující vliv i na sebevědomí a vnímání sebe samé jako člověka a ženy. Třeba když místo plačtivého uzlíčku těsně před menstruací vidím ženu, která jen potřebuje chvíli klidu a znovu načerpat energii, aby ji v dalších dnech mohla zase úspěšně vydávat a směrovat, kam potřebuje.

Jak o cyklu mluvíme, tak ho taky vnímáme

Která z nás nikdy nemluvila o menstruaci třeba jen tak, že “to dostala”? Mít svoje dny, mít jahůdky nebo jahodový týden, nebo třeba že na návštěvu přijela teta Irma. Určitě znáte spoustu dalších “krycích” výrazů a raději sem ani nepíšu ta hanlivěji zabarvená slova.

Když něco nenazýváme pravým jménem, vnímáme to většinou jako tabu. Něco, čeho se obáváme, nebo se za to stydíme, schováváme to. To ale taky znamená, že to nepřijímáme a bojujeme s tím, třebaže podvědomě. Každý boj je ale vlastně namáhavý a vyčerpávající, protože boj je odpor a v odporu není klid ani prospěšná energie. Když místo boje svoje skrývané a nepříjemné místo poznáme a přijmeme, nemusí nám už dělat takové problémy, trápit nás nebo nám způsobovat strach či stud.

Cyklus, menstruace i ovulace je slovo jako každé jiné, to jen my jsme si k němu díky okolí přiřadily emoce studu a strachu. Stejně tak si k němu ale můžeme vědomě přiřadit emoci neutrální nebo dokonce emoci zvědavosti z poznávání a pochopení. Jde jen o změnu úhlu pohledu.

Určitě nemusíme hned jásat a bavit se o našem cyklu s lidmi na ulici, na začátek bohatě postačí, když si zvykneme ho skutečně pojmenovat a přijmeme fakt, že je to přirozená součást našeho života.

V dalších článcích si pro vás připravuji čtení o tom, jak cyklus v rámci celého měsíce vlastně vypadá, jaké má fáze a co si z nich pro sebe můžeme vzít. Nebo jak lze zmírnit nepříjemné projevy jednotlivých fází cyklu a zaměřit se na využití jejich výhod. Ráda bych taky napsala článek o tom, co by o ženské cykličnosti měl vědět každý muž.

Krásný den,

Comments

 1. Markéta
  November 1, 2018 / 4:54 pm

  Krásný článek o krásném tématu. Je potřeba šířit podobné informace mezi dnešní ženy:-)

  • Květuše Vašířová
   November 1, 2018 / 9:04 pm

   Děkuji, to je přesně i moje motivace a můj záměr 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.